Kategorie

Informacje

Porady

Śledź nas na Facebooku

Ciężka choroba lub poważny wypadek komunikacyjny sprawia, że człowiek w jednej chwili traci możliwość poruszania się, a wózek inwalidzki staje się jedyną szansą na odzyskanie samodzielności. Sprzęt ten przydaje się również osobom starszym, które z racji wieku i mniej sprawnego organizmu, czują się bezpieczniej, przemieszczając się właśnie w taki sposób. Jak wybrać tego typu urządzenie i na jakie parametry zwrócić uwagę? Sprawdź!

Czym powinien charakteryzować się wózek inwalidzki?

Jest to jeden ze sprzętów medycznych, który przeznaczony jest dla osób, które mogą zmagać się z problemem dotyczącym poruszania się. Pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę w przypadku wózka inwalidzkiego jest jego konstrukcja. Powinna ona być lekka i niezbyt skomplikowana, co minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek usterek czy problemów z obsługą.

Im lżejszy wózek inwalidzki tym lepiej, bowiem będzie go można bez problemu przetransportować, wnieść po schodach czy przenieść w inne miejsce. Dobrym wyborem są modele wykonane z aluminium. Metal ten nie tylko charakteryzuje się niską wagą, ale i ogromną wytrzymałością. Solidną konstrukcję ma również sprzęt wykonany ze stali. Ponadto wybierając tego typu sprzęt medyczny, należy zwrócić uwagę czy prowadzi się go płynnie i bez problemu. Osoba, która będzie z niego korzystała, powinna być usatysfakcjonowana z łatwego sterowania.

Najważniejsze parametry wózka inwalidzkiego

Zakup wózka inwalidzkiego może nie należeć do łatwiejszego, bowiem wiąże się z czasowym lub stałym korzystaniem z niego, jednak ma on na celu pomóc osobie, która tego potrzebuje. Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na szerokość siedziska, która powinna wynosić o 3 centymetry więcej niż szerokość miednicy użytkownika. Ułatwia to swobodne wsiadanie i zapobiega powstawaniu odleżyn. Ponadto kąt nachylenia siedziska powinien zapewnić prawidłowe osadzenie się miednicy. Z kolei głębokość powinna być 4 centymetry krótsza od długości nóg właściciela.

Drugą kwestią jest wysokość oparcia wózka inwalidzkiego, który powinien posiadać regulację kąta nachylenia oparcia. Regulowana powinna być też długość podnóżków. Warto również zwrócić uwagę na wielkość kół, które powinny być dopasowane do terenu, w jakim porusza się użytkownik. Im więcej przeszkód, tym większe powinny być przednie koła. Warto wspomnieć o wygodnych i niezawodnych hamulcach, które stanowią nieodłączny element wózków inwalidzkich. Zachęcamy do kontaktu.