Okres ważności zleceń na otrzymanie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych na zasadach refundowanych przez NFZ
Zlecenia na produkty ortopedyczne są wystawiane bezterminowo. Po otrzymaniu zlecenia od lekarza Pacjent lub upoważniona osoba musi dokonać jego potwierdzenia w Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i realizacji. Punkt sprzedaży (sklep medyczny, apteka) nie potwierdza wniosków w imieniu Pacjenta.
Zlecenia na comiesięczne zaopatrzenie w środki pomocnicze ważne jest do końca miesiąca, na który zostało wystawione, nie dłużej jednak niż 30 dni. Zaopatrzenie comiesięczne realizowane jest na bieżąco i nie dotyczą go ewentualne kolejki. Pacjent może być zaopatrzony jednorazowo w tego typu środki pomocnicze na okres nie dłuższy niż trzy kolejne miesiące.
Zlecenie wystawione na środki pomocnicze comiesięczne np. na styczeń musi zostać zrealizowane w danym miesiącu. Po upływie danego miesiąca, zlecenie będzie nieważne. Konieczna będzie wizyta u lekarza i przepisanie zlecenia na kolejny miesiąc. Na podstawie zlecenia wystawionego na środki pomocnicze cykliczne na trzy kolejne miesiące np. styczeń luty marzec, zlecenie może zostać:
Przykłady:
Zlecenie wystawione w okresie od 1 do 31 stycznia 2010r. na miesiąc styczeń - może zostać zrealizowane tylko do 31 stycznia 2010 r. Zlecenie wystawione w okresie od 1 do 31 stycznia 2010r. na miesiąc luty - może zostać zrealizowane tylko w ciągu 30 dni od daty jego wystawienia.
Zlecenie wystawione np. 15 stycznia 2010r. na okres styczeń-luty-marzec 2010r. - ważne jest do 14 lutego 2010r., co oznacza, że w przypadku realizacji zlecenia do 31 stycznia 2010 r. można odebrać środki na okres styczeń-luty- marzec, natomiast w przypadku realizacji zlecenia w okresie od 01 lutego do 14 lutego można odebrać środki jedynie za okres luty- marzec.